aysegul-kostak

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Ayşegül Kostak Toksoy

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Prof. / Çalgı Bölümü

Çalışma Alanları:

Kanun, Toplu İcra, Teori

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Lisans: İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü,

İTÜ E-posta Adresi:

toksoyay@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

https://www.youtube.com/channel/UCXL01V1HTE3S9i675vpYN8Q?view_as=subscriber

Biyografi:

 

İstanbul’da doğdu. 1988- 1994 yılları arasında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü’nde Şehvar Beşiroğlu ile kanun çalıştı. 1994’te lisans eğitimi için girdiği Kompozisyon bölümünde Selahattin İçli, Mutlu Torun, Yavuz Özüstün, Emin Sabitoğlu, Nail Yavuzoğlu gibi hocalarla çalıştı; 1998 yılında bu bölümden birincilikle mezun oldu. 1998-2001 yılları arasında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Sanat Müziği alanında Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 1999 yılında İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Dr. Erol Üçer Müzikte İleri Araştırmalar Merkezi’nde Kompozisyon alanında ikinci Yüksek Lisans Programına başladı. Burada Pieter Snapper ve Ken Walicki ile kompozisyon çalışmanın yanı sıra, İlhan Usmanbaş, Kamran İnce, Hasan Uçarsu gibi hocalardan da dersler aldı ve 2002 yılında bu programdan mezun oldu. 2001 yılında başlamış olduğu İTÜ SBE Türk Sanat Müziği alanında Sanatta Yeterlik Programı’nı 2006 yılında bitirdi. 2002 yılından itibaren eğitim vermeye başladığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda halen Doçent kadrosunda görevini sürdürmekte, kanun, teori ve icra alanlarıyla ilgili dersler vermektedir.

İTÜ TMDK Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu, Dersaadet Oda Müziği Topluluğu, gibi orkestra ve topluluklarda kanun icracısı olarak görev almıştır. 2008-2013 yılları arasında kurucularından olduğu “Nazenin” grubunda kanun sanatçısı ve solo vokal olarak yer almış, ayrıca grup repertuarının tüm düzenlemelerini üstlenmiştir. 2015 yılında kurucularından olduğu “Aşknâme” grubu ile hazırladığı İTÜ TMDK 40. kuruluş yıldönümü anısına oluşturulan 20. yy Türk Müziği başlıklı “Aşknâme” albümünde eser düzenlemelerinin yanısıra kanun ve solo vokal icralarını üstlendi. 2016 yılında kurulan İTÜ TMDK Geleneksel Türk Müziği Topluluğu’nun üyesidir.

Bazı besteleri ulusal ve uluslararası platformlarda çeşitli konser programlarında yer almıştır. Yurt içinde gerçekleştirdiği konserlerin yanı sıra Rusya, İsveç, Almanya, Suriye, Macaristan, Makedonya ve İsviçre’de çeşitli sempozyum ve festivallere katılmış, solo konserler gerçekleştirmiştir. Çeşitli albüm çalışmalarına kanun icrasıyla katkıda bulunmuştur.