songul-karahasanoglu

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Songül Karahasanoğlu

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Prof. / Müzikoloji Bölümü

Çalışma Alanları:

Etnomüzikoloji, Popüler Müzik

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Sanatta Yeterlilik: (Türk Müziği), İstanbul Teknik Üniversite,1993;
Yüksek Lisans: (Türk Müziği), İstanbul Teknik Üniversitesi, 1993;
Lisans: (Temel Bilimler), İstanbul Teknik Üniversitesi, 1989

İTÜ E-posta Adresi:

atason@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

 

Biyografi:

İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndan 1989 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını ve 1993 yılında Türk Halk Müziği alanında Sanatta Yeterliğini aldı. Konservatuar eğitimi sırasında Sabahattin İçli, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Kani Karaca, Bekir Sıtkı Sezgin, Yalçın Tura, Ercüment Berker, Tülin Yakarçelik, Cahit Atasoy, Haydar Sanal, Hurşit Ungay ile Türk Musikisi çalıştı. 1985–1989 Besteci Timur Selçuk ile Klasik ve Modal Armoni, besteci Sarper Özhan ile Form Bilgisi ve Müzik Tarihi, Ali Perret ve Kamil Özler ile Caz Armonisi, 1986–1989 Aydın Büke ve Yusuf Berrak ile Flüt çalıştı.

İTÜ den 2001–2002 akademik yılında uzun süreli yurt dışı araştırma bursu alarak Kanada-York Üniversitesi’nde “Etnomüzikoloji ve Popüler Müzik Teorileri” üzerine araştırmalar yaptı. Fulbright araştırma bursu ile 2008-2009 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri, University of Texas’da “Transnational Perspectives of Contemporary Turkish Islamic Popular Music” başlıklı araştırma projesini tamamladı, bu konudaki kitabını yayına hazırlamaktadır. 2012 yılında üç aylık YÖK (Yüksek Öğrenim Kurulu) bursu ile “International Perspectives on Music Therapy adlı araştırma projesini Macquarie University and University of Western Sydney, Avusturalya’da yürüttü.

1989 yılından beri mezun olduğu İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’ndaÖğretim üyeliği ve yöneticilik yapmaktadır. Karahasanoğlu2003 yılında Müzikoloji alanında doçentlik, 2009 profesör unvanı aldı. İngilizce ve Türkçe olarak Etnomüzikoloji ve Etnomüzikoloji Teorileri, Araştırma Metodolojisi, Medya ve Müzik, İletişim ve Müzik, Popüler Müzik Teorileri, Türkiye’de Popüler Müzik ve Mey çalgısı üzerine dersler vermektedir. Ülke ve ülke dışında çeşitli grup ve topluluklarda Mey ve Flüt çaldı. Türkiye,Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Azerbaycan, İtalya, Lübnan, Yunanistan, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Meksika, Finlandiya, Danimarka, Fransa, Çin, Macaristan ve İngiltere gibi ülkelerdekongre, sempozyum, panel ve seminerlere katıldı. ERASMUS öğretim üyesi değişim programı ile Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde dersler verdi. Ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde ve ansiklopedilerde makaleleri yayınlandı, editörlük yaptı. Uluslararası ve ulusal kongrelerde akademik kurulda yer aldı ve yurt içi ve yurt dışında birçok konserde çaldı. Uluslararası birçok derneğe üyeliği olanMey ve Metoduadlı bir halk çalgısı veMuş Türküleri ve Oyun Havaları adlı bölgesel bir araştırma üzerine yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Şu anda çalıştığı alan Türkiye olmak üzere İslami müzik, popüler müzik, halk müziği üzerine araştırma ve yayınlar yapmaktadır.